Historia siatkówki plażowej
1895
Narodziny jednej z najatrakcyjniejszych dyscyplin sportowych. Gdy mowa o siatkówce, na wielu twarzach pojawia się uśmiech. Siatkówka to jedna z najatrakcyjniejszych zespołowych dyscyplin sportowych na świecie. Dzięki prostym zasadom i widowiskowości, siatkówka od swych początków rozwija się bardzo prężnie. Wszystko zaczęło się w 1895, gdy Amerykanin William G. Morgan stworzył podstawy dzisiejszej siatkówki halowej. Połączenie elementów koszykówki, baseballu, tenisa i piłki ręcznej okazało się strzałem w dziesiątkę i już na początku XX wieku sport ten uprawiano w kilku państwach, nawet w Europie, gdzie miłość do tej dyscypliny zaszczepiali amerykańscy żołnierze.
1915
Narodziny współczesnej plażówki. Gdzie mogłaby mieć swój początek siatkówka w odmianie plażowej? Siatka, piękna plaża, morze i wiele słońca - to plaża Waikiki na Hawajach... Niedługo później, bo w 1920 roku odbywają się pierwsze oficjalne zawody siatkówki plażowej w Santa Monica w Kalifornii.
1930
Amerykańscy żołnierze stacjonujący w Europie, dla "zabicia czasu" grają na piasku w siatkówkę. W ślady idą europejscy koledzy.
1947
Narodziny Światowej Federacji Organizacji Siatkówki (FIVB). Pierwsze zawody drużyn składające się z dwóch zawodników odbyły się na plaży State Beach w Stanach Zjednoczonych. Już rok później organizatorzy ufundowali zwycięzcom nagrody - skrzynkę Pepsi (!). Plażowa wersja siatkówki stała się przebojem amerykańskich plaż, grają w nią odwiedzający Stany Zjednoczone The Beatles, czy Marilyn Monroe.
1965
Spisane zostały pierwsze zasady siatkówki plażowej. Od tej pory zmieniały się bardzo wiele razy.
1974
Pierwszy mecz, w którym nagrodą były pieniądze odbył się w San Diego, a 250 widzów obserwowało zawodników walczących o 1500 dolarów.
1976
Siatkówka plażowa pokazała swój cały magnetyzm dla widzów, kiedy to na Mistrzostwa
Świata do Kalifornii przyjechało ponad 30000 kibiców, a zwycięzcy turnieju otrzymali 5000 dolarów. Od tej pory pule nagród wzrastały z roku na rok.
1977
Pierwszy cykl turniejów w Stanach Zjednoczonych. Siatkarze w siedmiu turniejach walczą o
nagrodę w wysokości 52000 dolarów. Niedługo później siatkówka plażowa staje się bardzo po-
pularna na plażach Copacabana i Ipanema w Rio de Janeiro. Tak tworzy się historia dzisiejszych potyczek między parami amerykańskimi i brazylijskimi.
1989/1990
Pierwsze Mistrzostwa Świata. Pierwszy cykl turniejów o tytuł mistrza świata, na który złożyły się zawody w Brazylii, Włoszech i Japonii. Turnieje pod nazwą World Series cieszą się ogromną popularnością. Na brazylijskiej plaży brakuje krzesełek dla tysięcy kibiców Para. Sinjin Smith i Randy Stoklos zostaje Mistrzami Świata! W kolejnych latach liczba turniejów się zwiększa, podobnie jak pula nagród dla zwycięzców. Amerykanie przechodzą do historii, zaliczając w kolejnych latach w sumie pięć tytułów mistrzów świata.
1994/1995
Siatkówka plażowa zostaje uznana za dyscyplinę olimpijską, a wkrótce potem zawody na piasku są rozgrywane także podczas Igrzysk Dobrej Woli.
1995/1996
Liczba zawodów z cyklu World Series sięga 27! Suma nagród to 3,5 mln dolarów. Ranking turniejów organizowanych przez Międzynarodową Federację Siatkówki jest podstawą do zakwalifikowania zawodników do Igrzysk Olimpijskich w Atlancie - pierwszych igrzysk, w których udział biorą siatkarze plażowi.
1996
Olimpiada w Atlancie. 24 męskie i 18 żeńskich zespołów walczy o laur olimpijski. Pierwszymi złotymi medalistami olimpijskimi zostają Brazylijki Jackie Silva i Sandra Pires oraz Amerykanie Karch Kiraly i Kent Steffen.
2000
IO Sydney. Cztery lata po wielkim sukcesie, jakim była premiera siatkówki plażowej na olimpiadzie, dyscyplina cieszy się jeszcze większym uznaniem kibiców i sportowców. 24 męskie i 24 żeńskie zespoły walczą o złoty medal olimpijski na specjalnie przygotowanym stadionie, który może pomieścić 10000 widzów. Triumfują Natalie Cook i Kerri-Ann Pottharst z Australii oraz Dain Blanton i Eric Fonoimoana ze Stanów Zjednoczonych.
2004
Pierwsze zawody World Tour w Polsce! Organizacja pierwszego w Polsce Pucharu Świata została wysoko oceniona przez zawodników jak i władze siatkówki. Medaliści Mazury Open 2004 Swatch FIVB World Tour w turnieju mężczyzn to: Emanuel Rego/Ricardo Santos BRA, Franco Neto/Tande Ramos BRA, Vegard Hoidalen/Jorre Kjemperud NOR.
2004
Igrzyska Olimpijskie, Ateny. Rok olimpijski, w którym liczba turniejów Swatch FIVB World Tour sięgnęła 26 (14 męskich i 12 żeńskich) na pięciu kontynentach, a suma nagród wyniosła 5,3 miliona dolarów. Mistrzami olimpijskimi zostają Amerykanki Kerri Walsh i Misty May oraz Brazylijczycy Ricardo i Emanuel. Ten pierwszy, po zdobyciu srebra w 2000 roku, sięga po swój drugi medal olimpijski.
2008
Mazury Open turniejem rangi Double Gender! Po raz szósty w Starych Jabłonkach, ale po raz pierwszy na plażę Hotelu Anders zawitały panie. Organizatorzy powiększyli liczbę boisk do imponującej liczby 8, a liczba widzów, która oglądała 6 dni zmagań siatkarzy osiągnęła blisko 100000 osób! Piąty występ i czwarte zwycięstwo odnieśli Brazylijczycy Emanuel Rego i Ricardo Santos. W iście tropikalnych warunkach atmosferycznych Cnarinhos pokonali dość niespodziewanego finalistę - młodą parę hiszpańską Loriego i Gavirę. Również w kategorii kobiet na najwyższym podium stanęły reprezentantki Brazylii. W finale pań, rywalizowały ze sobą Brazylijki i Amerykanki. Ana Paula i Shelda nie pozostawiły wątpliwości, komu należy się złoto, wygrywając pewnie z parą Rachel Wacholder - Tyra Turner.
2008
IO Pekin. SWATCH FIVB World Tour osiąga rekordową pulę nagród 8,325 miliona dolarów! Na cykl składają się sześć turniejów Grand Slam, 16 Turniejów Mężczyzn i Kobiet, pięć Turniejów Mężczyzn i cztery Turnieje Kobiet. Siatkówka plażowa na dobre zawitała do grona dyscyplin olimpijskich. Telewizja polska transmituje mecze siatkówki plażowej, w których po raz drugi wygrywają Amerykanki Walsh/May. Nowymi mistrzami olimpijskimi zostają Amerykanie Phil Dalhausser i Todd Rogers.
2009
Idąc z duchem dyscypliny, Federacja przedstawia nową wizualizację cyklu. Zawodnicy, niczym
gladiatorzy walczący w Koloseum, spoglądają z plakatów firmujących zawody. World Tour 2009
to kolejny rok emocji i mnóstwa atrakcji dla fanów siatkówki plażowej. Polskie pary eksportowe, z coraz większymi sukcesami startują w cyklu World Tour, regularnie kwalifikując się do grona najlepszych 32 par na świecie.
2010
World Tour 2010 mężczyzn został zdobyty przez amerykańską parę Todd Rogers i Phil Dalhausser, która po drodze wygrała wielkoszlemowe turnieje w Rzymie, Gstaad, Klagenfurcie i w Starych Jabłonkach. Był to ich pierwszy tytuł w cyklu World Tour jaki zdobyła właśnie ta para amerykańska, ale także był to sukces z innego powodu, kiedy to pierwszy raz od roku 1992 najwyższe podium zdobyła para ze Stanów Zjednocznonych. W cyklu World Tour, wśród żeńskich par, wygrała para z Brazylii, Felisberta Juliana i Larisa Franca, które po raz piąty w ciągu sześciu lat zdobyły ten tytuł. Oprócz roku 2002, w którym zwycięstwo odniosły Amerykanki Kerri Walsh i Misty May-Treanor, wszystkie edycje turnieju World Tour począwszy od roku 1994 wygrywały Brazylijki.
2011
Rewelacją kolejnej edycji Grand Slam na Mazurach byli Polacy Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel. Polacy osiągnęli historyczny wynik turnieju w Starych Jabłonkach, a przegrali dopiero w finale z Amerykanami Todd Rogers/Phil Dalhausser. Warto dodać, że mecz trwał blisko godzinę, a zakończył się dopiero w tie-breaku. Wcześniej Polacy pokonali m.in Niemców Erdmanna i Matysika, Szwajcarów Heuschera i Bellaguardę czy Łotyszy Plavinsa i Smedinsa. Trzecie miejsce z kolei zajęli Braylijczycy Alison i Emanuel. Jeśli chodzi o kobiety, to nad jeziorem Szeląg Mały tradycyjnie triumfowały Larissa i Juliana, które w finale okazały się lepsze od Jennifer Kessy i April Rose. Na najniższym stopniu podium stanęły reprezentantki Kraju Kawy Talita oraz Maria Antonelli.
2012
To rok olimpijski, a każda z par w głowach miała przede wszystkim turniej w Londynie. Wszystkie drużyny robiły co tylko mogły, by w stolicy Wielkiej Brytanii zaprezentować swoją najlepszą siatkówkę plażową. I tutaj ponownie głośno było o Grzegorzu Fijałku i Mariuszu Prudlu, którzy zostali pierwszą polską ekipą plażową, która awansowała do igrzysk. Co więcej, nasi rodacy wyszli z grupy, a dopiero w ćwierćfinale minimalnie przegrali z Brazylijczykami Alisonem i Emanuelem. Ostatecznie na szyjach mistrzów świata zawisły srebrne medale, a turniej wygrali Niemcy Julius Brink i Jonas Reckermann. Trzecie miejsce przypadło Łotyszom Plavinsowi i Smedinsowi. Z kolei mistrzyniami olimpijskimi zostały Amerykanki Kerri Walsh/Misty May-Treanor, a kolejne miejsca przypadły parom Ross/Kessy oraz Larissa/Juliana.
Z kolei podczas Grand Slam w Starych Jabłonkach, który odbywał się zaraz po igrzyskach, wśród mężczyzn triumfowali Łotysze Plavins/Smedins. Drugie miejsce to Austriacy Doppler/Horst. Mecz o trzecie miejsce nie odbył się natomiast z powodu kontuzji pary Gibb/Rosenthal, która miała zagrać z Rogersem i Dalhausserem. Zamiast tego spotkania na boisku głównym zagrały duety Fijałek/Prudel - Kądzioła/Makowski, którzy stworzyli prawdziwe siatkarskie show. Z kolei w żeńskim turnieju kibice po raz kolejny przewidzieli zwyciężczynie, którymi zostały jak zawsze Larissa i Juliana. Srebrne krążki pojechały do Włoch z Cicolari i Menegatti, a srebrne zdobyły Rosjanki Ukolova/Khomyakova. Na uwagę zasługuje również fakt, że do Jabłonek po raz pierwszy przyjechały Misty May-Treanor oraz Kerri Walsh, czyli legendarna para amerykańska i świeżo upieczone złote medalistki olimpijskie. Zawodniczki uległy jednak Czeszkom Kolocova-Slukova w drugiej rundzie zawodów.
Z kolei podczas Grand Slam w Starych Jabłonkach, który odbywał się zaraz po igrzyskach, wśród mężczyzn triumfowali Łotysze Plavins/Smedins. Drugie miejsce to Austriacy Doppler/Horst. Mecz o trzecie miejsce nie odbył się natomiast z powodu kontuzji pary Gibb/Rosenthal, która miała zagrać z Rogersem i Dalhausserem. Zamiast tego spotkania na boisku głównym zagrały duety Fijałek/Prudel - Kądzioła/Makowski, którzy stworzyli prawdziwe siatkarskie show. Z kolei w żeńskim turnieju kibice po raz kolejny przewidzieli zwyciężczynie, którymi zostały jak zawsze Larissa i Juliana. Srebrne krążki pojechały do Włoch z Cicolari i Menegatti, a srebrne zdobyły Rosjanki Ukolova/Khomyakova. Na uwagę zasługuje również fakt, że do Jabłonek po raz pierwszy przyjechały Misty May-Treanor oraz Kerri Walsh, czyli legendarna para amerykańska i świeżo upieczone złote medalistki olimpijskie. Zawodniczki uległy jednak Czeszkom Kolocova-Slukova w drugiej rundzie zawodów.
2013
Po 10 latach perfekcyjnej organizacji międzynarodowych turniejów siatkówki plażowej rangi pucharu świata tj. FIVB Beach Volleyball World Tour, Hotel Anders sięgnął po wisienkę na torcie organizując Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej.
Impreza ta swoją rangą i prestiżem ustępuje jedynie Igrzyskom Olimpijskim. Dodatkowo, gdy pod uwagę weźmiemy fakt, że miejsce w którym to wszystko miało miejsce tj. Stare Jabłonki ma na co dzień 600 (słownie: sześćset) mieszkańców, to można zrozumieć obawy niektórych osób czy to, aby na pewno był dobry pomysł.
Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane już pierwszego dnia, gdy podczas oficjalnej ceremonii otwarcia teren plaży Hotelu Anders wypełniony był po brzegi kibicami chcącymi powitać przybyłych ze wszystkich stron świata zawodników i zawodniczki.
Region Warmii i Mazur prezentował się spektakularnie w transmisjach telewizyjnych i internetowych docierając w sumie do ponad 2 milionów osób w Polsce i ponad 2 miliardów osób na całym świecie!
Impreza ta swoją rangą i prestiżem ustępuje jedynie Igrzyskom Olimpijskim. Dodatkowo, gdy pod uwagę weźmiemy fakt, że miejsce w którym to wszystko miało miejsce tj. Stare Jabłonki ma na co dzień 600 (słownie: sześćset) mieszkańców, to można zrozumieć obawy niektórych osób czy to, aby na pewno był dobry pomysł.
Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane już pierwszego dnia, gdy podczas oficjalnej ceremonii otwarcia teren plaży Hotelu Anders wypełniony był po brzegi kibicami chcącymi powitać przybyłych ze wszystkich stron świata zawodników i zawodniczki.
Region Warmii i Mazur prezentował się spektakularnie w transmisjach telewizyjnych i internetowych docierając w sumie do ponad 2 milionów osób w Polsce i ponad 2 miliardów osób na całym świecie!